Beszámoló a 2024 őszi TMDK Nemzetközi Tanulmányok szekcióiról
Egyetemünk 2024. november 26-án rendezte meg a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia őszi fordulóját. A Nemzetközi Tanulmányok BA szakos hallgatók két szekcióban mutatták be előadásaikat.
A Nemzetközi Tanulmányok II. szekció versenyzői és a zsűri tagjai.
A Nemzetközi Tanulmányok I. szekcióban 4 magyar nyelvű prezentációval versenyeztek a hallgatók. Az előadások közül kettő az orosz-ukrán háború kapcsán vizsgálta egyrészt a médiában megjelenő álhíreket (Gál Szintia Mónika: Hogyan formálják a digitális platformok a valóság percepcióját? Az orosz-ukrán háború kapcsán megjelenő álhírek elemzése), másrészt a háború hatásait az orosz gazdasági kapcsolatokra (Muszik-Szakács Berill: Energia és geopolitika: Az Ukrajna elleni háború hatása Oroszország nemzetközi gazdasági kapcsolataira). A másik két előadás is érdeklődésre számot tartó témát dolgozott fel: az egyik a női szerepvállalás lehetőségeit boncolgatta (Gombos Viktória: Női szerepvállalási lehetőségek az Európai Unió szakpolitikáiban), a másik pedig Szaúd-Arábia helyzetéről szólt (Eisenhoffer Edina: A Vision 2030 program hatása Szaúd-Arábia nemzeti identitására és nemzetközi kapcsolatára az Egyesült Államokkal). A zsűri döntése alapján Muszik-Szakács Berill (konzulense Ködmön Zoltán) szerezte meg az első helyet.
A Nemzetközi Tanulmányok II. szekcióban 6 angol nyelvű előadást hallgatott meg a zsűri és az érdeklődők. A prezentációk változatos és izgalmas témákat vetettek fel, mint például az űrdiplomácia (Drobilits Eszter: A Vision for Peaceful Space: The Importance of Diplomatic Efforts for Peaceful Cooperation in Outer Space), a globalizáció és a kulturális identitás viszonya (Benedetti Flóra: Effects of Globalization on Culture and Cultural Identity), az amerikai külpolitika alakulása (László Ramóna: The impact of a (possible) second Trump presidency on international relations) vagy a NATO bővülése (Becker Dorka: The importance of the Finnish and Swedish NATO accession). A további két hallgató kiemelkedő teljesítményét a zsűri helyezéssel jutalmazta. Első helyezést ért el Ivin Cortes Sinisterra How do illegal migration, and humanitarian crises influence the increase in organ trade in some Asian countries? című előadása (konzulense Dr. Szőke Júlia), míg a második helyezett Tomasics Dániel lett How does sports diplomacy deal with racism in worldwide events? című prezentációjával (konzulense Pálffy Zsuzsanna). Az angol nyelvű szekció mindkét díjazottja részt vehet az Országos Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián.
Gratulálunk a továbbjutó hallgatóknak és a konferencián induló minden résztvevőnek! Köszönjük a konzulensek, a zsűri és a bírálók munkáját!