Hírek
Pannon ösztöndíjjal a Széchenyi Egyetemről Tahitire
A Széchenyi István Egyetem 2024. év elején írt alá Erasmus megállapodást a Punaauiában (Tahiti) működő Francia Polinézia Egyetemmel Somogyi Norbert TéT szakdiplomata és a Széchenyi István Egyetem partnere, a Strasbourgi Egyetem Pedagógiai Kara (INSPE) közvetítésével. A Franciaország tengerentúli területének számító Francia Polinézia a Csendes-óceán szívében, festői környezetben található, egyeteme különös hangsúlyt fektet a helyi polinéz kultúra, a polinéz és a francia nyelv és a természeti erőforrások megőrzésére, miközben nemzetközi szinten is elismert képzéseket kínál.
Beszámoló a 2024 őszi TMDK Nemzetközi Tanulmányok szekcióiról
Egyetemünk 2024. november 26-án rendezte meg a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia őszi fordulóját. A Nemzetközi Tanulmányok BA szakos hallgatók két szekcióban mutatták be előadásaikat.
A Nemzetközi Tanulmányok II. szekció versenyzői és a zsűri tagjai.
Az év egyetemi sportolóit díjazták a Ludovika Arénában
A Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség 2024. december 3-án tartotta meg az Év Egyetemi Sportolója Díjátadó Gálát, amelynek helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Arénája volt. Az ünnepségen az Egyetemi Európa- és Világbajnokságon kiemelkedő eredményeket elért sportolókat jutalmazták, köztük Shah Amir Nemzetközi tanulmányok alapszakos, angol képzésben tanuló hallgatót is.
A sportolók felkészítését Dr. Alföldi Zoltán irányította, aki munkájával hozzájárult a versenyzők kimagasló teljesítményéhez.
Hogyan kommunikál egy közlekedésmérnök?
Hogy mennyire fontos a kommunikáció a mérnöki szakmában, nem mindig egyértelmű a hallgatók számára. A Kommunikáció a mérnöki gyakorlatban című kurzus erre a képességre készíti fel az alapképzésen tanuló, közlekedésmérnök hallgatókat. Mivel a valós példák a legékesszólóbbak, ezért a kurzus két oktatója, Dr. Makkos Anikó egyetemi docens és Hajszán Júlia tanársegéd (Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék) vendégeket hívott egy tanórára, hogy a hallgatók közvetlen betekintést kaphassanak a közlekedésmérnöki munkába a kommunikáció szempontjából.
Nemzetközi Tanulmányok szekciók az egyetemi TMDK 2024 tavaszi rendezvényén
Április 24-én került megrendezésre Egyetemünkön a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia tavaszi fordulója. A Nemzetközi Tanulmányok alapszakos hallgatók két szekcióban tartották előadásaikat.
Tanszéki kitüntetések az Ünnepi Szenátusi Ülésen
2024. március 14-én került sor egyetemünkön az Ünnepi Szenátusi Ülés rendezvényre, amelynek során a frissen doktorrá avatottak és a nyugdíjba vonuló kollégák köszöntése mellett minden évben díjak, kitüntetések átadására is sor kerül.
A kitüntetettek az oklevelek átvételét követően
Balról jobbra: Czechmeister Mónika, Ablonczyné Prof. Dr. Mihályka Lívia, Faludi-Jári Annmária, Dr. Szőke Júlia
Beszámoló a 2024 őszi TMDK Nemzetközi Tanulmányok szekcióiról
Egyetemünk 2024. november 26-án rendezte meg a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia őszi fordulóját. A Nemzetközi Tanulmányok BA szakos hallgatók két szekcióban mutatták be előadásaikat.
A Nemzetközi Tanulmányok II. szekció versenyzői és a zsűri tagjai.
A Nemzetközi Tanulmányok I. szekcióban 4 magyar nyelvű prezentációval versenyeztek a hallgatók. Az előadások közül kettő az orosz-ukrán háború kapcsán vizsgálta egyrészt a médiában megjelenő álhíreket (Gál Szintia Mónika: Hogyan formálják a digitális platformok a valóság percepcióját? Az orosz-ukrán háború kapcsán megjelenő álhírek elemzése), másrészt a háború hatásait az orosz gazdasági kapcsolatokra (Muszik-Szakács Berill: Energia és geopolitika: Az Ukrajna elleni háború hatása Oroszország nemzetközi gazdasági kapcsolataira). A másik két előadás is érdeklődésre számot tartó témát dolgozott fel: az egyik a női szerepvállalás lehetőségeit boncolgatta (Gombos Viktória: Női szerepvállalási lehetőségek az Európai Unió szakpolitikáiban), a másik pedig Szaúd-Arábia helyzetéről szólt (Eisenhoffer Edina: A Vision 2030 program hatása Szaúd-Arábia nemzeti identitására és nemzetközi kapcsolatára az Egyesült Államokkal). A zsűri döntése alapján Muszik-Szakács Berill (konzulense Ködmön Zoltán) szerezte meg az első helyet.
A Nemzetközi Tanulmányok II. szekcióban 6 angol nyelvű előadást hallgatott meg a zsűri és az érdeklődők. A prezentációk változatos és izgalmas témákat vetettek fel, mint például az űrdiplomácia (Drobilits Eszter: A Vision for Peaceful Space: The Importance of Diplomatic Efforts for Peaceful Cooperation in Outer Space), a globalizáció és a kulturális identitás viszonya (Benedetti Flóra: Effects of Globalization on Culture and Cultural Identity), az amerikai külpolitika alakulása (László Ramóna: The impact of a (possible) second Trump presidency on international relations) vagy a NATO bővülése (Becker Dorka: The importance of the Finnish and Swedish NATO accession). A további két hallgató kiemelkedő teljesítményét a zsűri helyezéssel jutalmazta. Első helyezést ért el Ivin Cortes Sinisterra How do illegal migration, and humanitarian crises influence the increase in organ trade in some Asian countries? című előadása (konzulense Dr. Szőke Júlia), míg a második helyezett Tomasics Dániel lett How does sports diplomacy deal with racism in worldwide events? című prezentációjával (konzulense Pálffy Zsuzsanna). Az angol nyelvű szekció mindkét díjazottja részt vehet az Országos Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián.
Gratulálunk a továbbjutó hallgatóknak és a konferencián induló minden résztvevőnek! Köszönjük a konzulensek, a zsűri és a bírálók munkáját!