Kérdezz-felelek - Közéleti kommunikáció a gyakorlatban

Jogi asszisztensek Írásbeli és szóbeli kommunikáció kurzusán utolsó óráján (2023.05.09.) dr. Vesztergom Imre ügyvéd beszélt a hallgatóknak egy ügyvédi iroda működéséről, ügyvéd és jogi asszisztens/ügyintéző feladatairól, a munkakör elvárásairól, a jogi asszisztens és az ügyfelek kapcsolatrendszeréről, szükséges kompetenciákról.

Szemléletesen úgy fogalmazhatunk, az ügyvéd és jogi asszisztense az orvoshoz és asszisztenséhez hasonlóan működik, jogi segítséget nyújt olyan témában, ahol az ügyfél „beteg”, azaz nem igazodik el, nem tudja kezelni a problémát.

Egy ügyvédi irodában az ügyvéde/ke/n kívül ügyvédjelölt/ek és a titkárságon irodavezető/adminisztrátorok/ jogi asszisztens/ek dolgozhatnak.

Az iroda és dolgozói külsőségekben (berendezés, rend, átláthatóság, a dolgozók öltözködése, megjelenése) nyugalmat, biztonságot kell, hogy árasszon. Az ügyfél az irodai személyzettel találkozik először, fontos tehát az első benyomás. A külsőségek mellett lényeges a szakterület átlátása, a jogi ügyletekben való eligazodás, a tudás, a rendszerben gondolkodás, pl. iktatás, irattár kezelése. Előnyt jelent a 10 ujjas gépelés és a gyorsírás, valamint számítógépes programok ismerete, kezelése.

De az is, milyen emberi tulajdonságokat és kommunikációs kompetenciákat tud mozgásba hozni a jogi asszisztens, pl. hogyan kommunikál az ügyféllel: fontos az udvarias, segítőkész, szakszerű, de a hétköznapi ember számára érthető megfogalmazás, a barátságos, empatikus odafigyelés, az érzelmi-indulati magatartás határozott, de barátságos és megértő kezelése, az ügyfél stresszoldására alkalmas technikák ismerete, alkalmazása, a perspektíva váltás képessége. A szakszerű munkavégzéshez, a   további ügyvédi szintű beavatkozáshoz a jogi asszisztens az elsődleges összekötő kapocs ügyfél és ügyvéd között. És nem mellékes a szakmai alázat érzése sem, annak tudatosítása, ki kiért van, ki kit szolgál.

A Hallgatóknak módjuk volt reflektálni és kérdezni. Hozzászólásaikban jó érzékkel fogalmazták meg, hogy a kurzuson hallott elméleti alapok és szituációs gyakorlatok a fenti elvárásokat, ismereteket és kompetenciákat voltak hivatottak fejleszteni, valamennyien jelezték, hogy a kurzuson szerzett ismeretek, gyakorlatok alapján éreznek maguk/ban/on előrelépést, fejlődést.

Végül dr. Vesztergom Imre ügyvéd - előzetes bejelentkezés alapján- 1-2 órás irodalátogatásra, tapasztalatszerzésre invitálta a Hallgatókat.

IMG_8561.jpg         IMG_8562.jpg

IMG_8563.jpg     IMG_8565.jpg

 

Összeállította, a fotókat készítette:

Görcsné Dr Muzsai Viktória, egyetemi docens, kurzusvezető

Események

Események

Nincs megjelenítendő esemény!

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!