Hírek
Pannon ösztöndíjjal a Széchenyi Egyetemről Tahitire
A Széchenyi István Egyetem 2024. év elején írt alá Erasmus megállapodást a Punaauiában (Tahiti) működő Francia Polinézia Egyetemmel Somogyi Norbert TéT szakdiplomata és a Széchenyi István Egyetem partnere, a Strasbourgi Egyetem Pedagógiai Kara (INSPE) közvetítésével. A Franciaország tengerentúli területének számító Francia Polinézia a Csendes-óceán szívében, festői környezetben található, egyeteme különös hangsúlyt fektet a helyi polinéz kultúra, a polinéz és a francia nyelv és a természeti erőforrások megőrzésére, miközben nemzetközi szinten is elismert képzéseket kínál.
Beszámoló a 2024 őszi TMDK Nemzetközi Tanulmányok szekcióiról
Egyetemünk 2024. november 26-án rendezte meg a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia őszi fordulóját. A Nemzetközi Tanulmányok BA szakos hallgatók két szekcióban mutatták be előadásaikat.
A Nemzetközi Tanulmányok II. szekció versenyzői és a zsűri tagjai.
Az év egyetemi sportolóit díjazták a Ludovika Arénában
A Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség 2024. december 3-án tartotta meg az Év Egyetemi Sportolója Díjátadó Gálát, amelynek helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Arénája volt. Az ünnepségen az Egyetemi Európa- és Világbajnokságon kiemelkedő eredményeket elért sportolókat jutalmazták, köztük Shah Amir Nemzetközi tanulmányok alapszakos, angol képzésben tanuló hallgatót is.
A sportolók felkészítését Dr. Alföldi Zoltán irányította, aki munkájával hozzájárult a versenyzők kimagasló teljesítményéhez.
Hogyan kommunikál egy közlekedésmérnök?
Hogy mennyire fontos a kommunikáció a mérnöki szakmában, nem mindig egyértelmű a hallgatók számára. A Kommunikáció a mérnöki gyakorlatban című kurzus erre a képességre készíti fel az alapképzésen tanuló, közlekedésmérnök hallgatókat. Mivel a valós példák a legékesszólóbbak, ezért a kurzus két oktatója, Dr. Makkos Anikó egyetemi docens és Hajszán Júlia tanársegéd (Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék) vendégeket hívott egy tanórára, hogy a hallgatók közvetlen betekintést kaphassanak a közlekedésmérnöki munkába a kommunikáció szempontjából.
Nemzetközi Tanulmányok szekciók az egyetemi TMDK 2024 tavaszi rendezvényén
Április 24-én került megrendezésre Egyetemünkön a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia tavaszi fordulója. A Nemzetközi Tanulmányok alapszakos hallgatók két szekcióban tartották előadásaikat.
Tanszéki kitüntetések az Ünnepi Szenátusi Ülésen
2024. március 14-én került sor egyetemünkön az Ünnepi Szenátusi Ülés rendezvényre, amelynek során a frissen doktorrá avatottak és a nyugdíjba vonuló kollégák köszöntése mellett minden évben díjak, kitüntetések átadására is sor kerül.
A kitüntetettek az oklevelek átvételét követően
Balról jobbra: Czechmeister Mónika, Ablonczyné Prof. Dr. Mihályka Lívia, Faludi-Jári Annmária, Dr. Szőke Júlia
RUN-EU: sikeres nemzetközi rövid képzési program tanszékünk oktatóinak szervezésében
A Regionális Egyetemi Hálózat-Európai Egyetem (RUN-EU) keretében interkulturális kommunikációs és készségfejlesztő rövid képzési program kidolgozásában és lebonyolításában vett részt az Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszékének három munkatársa. A portugál, ír, osztrák, holland és finn partnerekkel közösen szervezett program jelenléti részének karunk adott otthont április 24. és 28. között.
A 2020-ban megalakult RUN-EU konzorciumnak a Széchenyi István Egyetem mellett két portugál, valamint egy-egy holland, osztrák, ír és finn egyetem a tagja. A szervezet célja a jövő felsőoktatásának innovációja és alakítása, a fizikai és virtuális cserék előmozdítása, valamint a partnerek közötti intenzív együttműködés fejlesztése. Ennek egyik kiemelt eleme a hallgatói mobilitás egy új formájának ösztönzése, a rövid képzési programok, vagyis az úgynevezett SAP-ok (Short Advanced Programme) szervezése. Az 1–8 hét közötti időtartamú, döntően hibrid formájú (azaz online és személyes jelenléttel megvalósuló) képzések a hallgatók jövőben szükséges készségeinek fejlesztésére fókuszálnak.
A program résztvevői Pannonhalmán, a kulturális program részeként
A program résztvevői Budapesten is jártak a kulturális program részeként
A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kara egy ilyen rövid képzési program kidolgozásában és lebonyolításában vett részt tavaly október-novemberben, majd idén a program második kiadásának helyszínt is biztosított. A „Who are we? – Mapping the identity of the RUN-EU-er” című, interkulturális kommunikációs és készségfejlesztő rövid képzési programban a Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék munkatársai, dr. Szőke Júlia nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettes, tanszékvezető egyetemi docens, dr. Helen Sherwin és dr. Makkos Anikó egyetemi docensek vettek részt portugál, ír, osztrák, holland és finn partnerekkel közösen. A kart a képzésen négy fő Nemzetközi tanulmányok szakos hallgató képviselte.
A résztvevők – köztük a kar hallgatói – csapatmunka közben
Az új típusú mobilitásnak köszönhetően a héthetes program első hat hetét online formában bonyolították le, míg a program fizikai mobilitással járó utolsó hetére április végén a karon került sor. A hallgatói visszajelzések rendkívül pozitívak, rámutatnak a fejlesztett készségek fontosságára és gyakorlati életben való jövőbeni hasznosíthatóságára.
A nagy érdeklődésre és sikerre való tekintettel a programot 2023 őszén újra meghirdetik a szervezők, a jelenléti hét lebonyolítását pedig ezúttal az osztrák FHV egyetem vállalta.
Résztvevők a végső prezentáció közben